Obec Bohuslavice
Směrnice č. I/2019
Pravidla pro poskytování finanční podpory z rozpočtu obce
Čl. I
Úvodní ustanovení
- Hlavním účelem pravidel pro poskytování dotací z rozpočtu obce Bohuslavice (dále jen „pravidla“) je sjednocení postupů při podávání a projednání žádostí o poskytnutí finančních prostředků z rozpočtu obce a jejich poskytování fyzickým i právnickým osobám.
- Poskytovatelem dotace je obec Bohuslavice (dále jen „obec“ nebo „poskytovatel“). Poskytování dotací se řídí zákonem č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů a zákonem č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě, ve znění pozdějších předpisů.
- Dotaci lze poskytnout právnické i fyzické osobě (dále jen „žadatel“) na základě písemné žádosti, kterou žadatel doplní požadovanými doklady a která je přílohou této směrnice.
- Dotace se poskytuje zejména na účelové neinvestiční výdaje.
- Dotace se poskytuje na základě uzavřené písemné veřejnoprávní smlouvy o poskytnutí dotace a vyplácí se zpravidla bezhotovostním převodem na účet příjemce.
Čl. II
Typy dotací
Žadatelům je z rozpočtu poskytovatele možné poskytnout tyto druhy dotací:
- PROGRAMOVÁ DOTACE
Programová dotace je dotace, na kterou může zastupitelstvo obce vyhlásit dotační programy pro příslušný rozpočtový rok, přičemž při vyhlášení dotačního programu musí minimálně stanovit:
- cíl (účel dotačního programu, na který mohou být peněžní prostředky poskytnuty, výchozí podmínky, název dotačního programu)
- důvody podpory stanoveného účelu
- cílovou skupinu – okruh způsobilých žadatelů
- výši celkové částky určené na dotační program
- maximální výši dotace poskytnuté v jednotlivém případě
- pravidla pro předkládání žádostí (lhůtu pro podání žádosti, možnosti doručení žádostí)
- kritéria pro hodnocení žádostí
- lhůtu pro rozhodnutí o žádosti
- podmínky pro poskytnutí a použití dotace
- vzor žádostí (včetně obsahu příloh k žádostem)
- INDIVIDUÁLNÍ DOTACE
- Individuální dotace na provoz či činnost právnický či fyzických osob se sídlem či aktivitou na území obce Bohuslavice, které se zabývají aktivitami v oblasti sportu a tělovýchovy, kultury, využití volného času, poskytování sociálních a zdravotních služeb, požární ochrany, péče o děti do 3 let věku, protidrogových aktivit, péče o historické památky apod.
- Individuální dotace na konkrétní projekty, investice, akce či aktivity, na které v daném roce nebyl vyhlášen program podpory a které nejsou dotacemi podle předchozího bodu a).
Žádosti o individuální dotaci musí mít písemnou podobu, musí mít požadované náležitosti a lze je podat pouze na předepsaném formuláři obce (včetně všech povinných příloh).
Čl. III
Žádost o dotaci
- Dotace se poskytují žadatelům na základě předložené žádosti o poskytnutí dotace podle Přílohy č. 1 (dále jen „žádost“) zpracované v souladu s těmito pravidly.
- Žádost obsahuje alespoň:
- jméno a příjmení, datum narození a adresu bydliště žadatele o dotaci nebo návratnou finanční výpomoc, je-li žadatel fyzickou osobou, a je-li tato fyzická osoba podnikatelem, také identifikační číslo osoby, bylo-li přiděleno, nebo, je-li žadatel právnickou osobou, název, popřípadě obchodní firmu, sídlo a identifikační číslo osoby, bylo-li přiděleno,
- požadovanou částku,
- účel, na který žadatel chce dotaci nebo návratnou finanční výpomoc použít,
- dobu, v níž má být dosaženo účelu, u návratné finanční výpomoci i lhůty pro navrácení poskytnutých peněžních prostředků a výši jednotlivých splátek,
- odůvodnění žádosti,
- je-li žadatel právnickou osobou, identifikaci
- osob zastupujících právnickou osobu s uvedením právního důvodu zastoupení,
- osob s podílem v této právnické osobě,
- osob, v nichž má přímý podíl, a o výši tohoto podílu,
- seznam případných příloh žádosti,
- den vyhotovení žádosti a podpis osoby zastupující žadatele, v případě zastoupení na základě plné moci i plnou moc.
- Základní podmínkou přijetí žádosti je neexistence jakýchkoliv dluhů po splatnosti žadatele vůči obci a řádné plnění povinností plynoucích žadateli z dotací poskytnutých v minulosti (např. včasné a úplné vyúčtování).
- Žádost se na následující rozpočtový rok podává nejpozději do 30. listopadu předchozího roku.
Čl. IV
Posuzování žádostí a přidělování dotací
- Schválení poskytnutí dotace nad 50.000,- Kč v jednotlivém případě fyzické nebo právnické osobě a uzavření veřejnoprávní smlouvy o jejím poskytnutí je plně v kompetenci zastupitelstva obce. Schválení poskytnutí dotace ve výši 50.000,- Kč a méně (vč. uzavření veřejnoprávní smlouvy) je v kompetenci starosty obce. Při rozhodování o určení orgánu, který o schválení dotace rozhoduje, se posuzuje částka, o kterou žadatel požádá. V případě, že starosta schválí poskytnutí dotace ve své kompetenci, je povinen o tom informovat zastupitelstvo na nejbližším zasedání.
- Na poskytnutí dotace není právní nárok.
- S žadatelem, jemuž byla dotace schválena (dále jen „příjemce“), uzavře obec veřejnoprávní smlouvu o poskytnutí dotace z rozpočtu obce v souladu s platnými obecně závaznými právními předpisy podle vzoru v Příloze č. 2 (dále jen „smlouva“).
- Obec zveřejní veřejnoprávní smlouvu o poskytnutí dotace a její dodatky na své úřední desce způsobem umožňujícím dálkový přístup do 30 dnů ode dne uzavření smlouvy nebo jejího dodatku. Veřejnoprávní smlouva o poskytnutí dotace do výše 50 000 Kč se nezveřejňuje; pokud uzavřením dodatku k veřejnoprávní smlouvě bude dotace zvýšena nad 50.000 Kč, obec zveřejní veřejnoprávní smlouvu a její dodatek na své úřední desce způsobem umožňujícím dálkový přístup do 30 dnů ode dne uzavření dodatku. Veřejnoprávní smlouva včetně dodatků musí být zveřejněna po dobu 3 let ode dne zveřejnění.
- Nevyhoví-li obec žádosti, sdělí písemně bez zbytečného odkladu (nejpozději však do 30 dnů) žadateli, že jeho žádosti nebylo vyhověno a důvod nevyhovění žádosti.
- Finanční prostředky poskytnuté formou dotace musí být použity v souladu s uzavřenou smlouvou a těmito pravidly. Příjemce je povinen použít poskytnuté finanční prostředky maximálně hospodárným způsobem. Tyto prostředky nesmí poskytnout 3. osobám, pokud nejde o úhrady spojené s realizací projektu, na který byly poskytnuty.
- Poskytnuté finanční prostředky nelze použít na úhradu mezd, finančních odměn, penále, úroků, náhrady škod, pokut, ani na nákup alkoholických nápojů či tabákových výrobků.
- Poskytnuté finanční prostředky lze použít maximálně do výše 80% vynaložených nákladů, tj. spoluúčast příjemce dotace činí min. 20%. Příklad: Pokud je poskytnuta dotace ve výši 10.000,- Kč, musí při vyúčtování příjemce dotace předložit obci uznatelné náklady ve výši min. 12.500,- Kč (výpočet: 10000/80x100).
- Příjemce poskytnuté dotace se zavazuje k tomu, že při pořádání akce, realizaci investiční výstavby, provozu zařízení či jiné formě využití dotace uvede na reklamních a obdobných materiálech, v reklamních spotech v tisku, rozhlase, televizi či jiném médiu skutečnost o finanční spoluúčasti obce.
- Majetek financovaný či spolufinancovaný z poskytnuté dotace, u kterého to není odůvodnitelné, nesmí příjemce po dobu tří let od jeho pořízení prodat, darovat, pronajmout či poskytnout jako výpůjčku.
- Nevyčerpanou část poskytnuté dotace je příjemce povinen vrátit obci nejpozději do 31.12. příslušného kalendářního roku.
Čl. V
Finanční vypořádání dotace
- Příjemce dotace je povinen obci předložit nejpozději do 31. ledna následujícího kalendářního roku přehled o čerpání a použití poskytnutých peněžních prostředku a o vrácení nepoužitých peněžních prostředků do rozpočtu obce – finanční vypořádání (formulář finančního vypořádání je Přílohou č. 3).
- Součástí finančního vypořádání jsou kopie účetních dokladů (např. kopie faktur, pokladních dokladů a bankovních výpisů) vztahující se k použití poskytnuté dotace a prokazující skutečné náklady projektu. Zálohová faktura se nepovažuje za podklad k finančnímu vypořádání dotace.
- Po předložení finančního vypořádání, finanční výbor zastupitelstva obce, v souladu s § 119 odst. 2 písm. a) zákona o obcích, provede kontrolu správnosti finančního vypořádání. O výsledcích kontroly informuje zastupitelstvo obce na nejbližším zasedání následujícím po skončení kontroly.
- V souladu se zákonem č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole, ve znění pozdějších předpisů, je obec Bohuslavice oprávněna provést u příjemce dotace veřejnoprávní kontrolu. Tuto kontrolu vykoná finanční výbor zastupitelstva obce.
- Příjemce dotace je povinen předložit členům finančnímu výboru zastupitelstva obce k nahlédnutí originály všech účetních dokladů prokazujících skutečně vynaložené náklady na projekt.
- Fyzickou prohlídku majetku, který příjemce dotace z dotace pořídil je oprávněn vykonat kontrolní výbor zastupitelstva obce.
- Pokud příjemce poruší některé ustanovení pravidel nebo smlouvy, může mu být v následujícím roce odmítnuto přidělení dotace.
Čl. VI
Poskytování peněžitých darů
- Obec poskytuje mimo dotace rovněž peněžité dary, a to na základě žádosti fyzické nebo právnické osoby či dle svého uvážení.
- Obec poskytuje zpravidla tyto peněžité dary:
- ve výši 3.000,- Kč na nově narozeného občana trvale hlášeného v obci;
- ve výši 1.000,- Kč při nástupu dítěte do mateřské školy nebo základní školy.
- Schvalování peněžitých darů se řídí ust. § 85 písm. b) zákona o obcích, přičemž dary do výše 20.000,- Kč jedné fyzické či právnické osobě v jednom kalendářním roce schvaluje starosta a dary vyšší zastupitelstvo obce. Starosta je povinen informovat zastupitelstvo o schválených darech do výše 20.000,- Kč na jednání následujícím po schválení takového daru.
- Peněžité dary nepodléhají finančnímu vypořádání.
Čl. VII
Závěrečné ustanovení
- Výjimky z této směrnice schvaluje zastupitelstvo obce.
- Tato směrnice nabývá účinnosti ke dni 1. 1. 2020 a nahrazuje směrnici č. 1/2016, která se účinností této směrnice ruší.
V Bohuslavicích dne 26. listopadu 2019
…………………………. ………..……………………..
Jiří Tojnar, starosta Vlastimil Nývlt, místostarosta
Přílohy: (formuláře ke stažení budou doplněny)
Příloha č. 1
Příloha č. 2 – Vzor smlouvy o poskytnutí dotace
Příloha č. 3
Směrnice č. I/2019 ke stažení